O mnie

„Witam na stronie internetowej poświęconej zastosowaniu psychologii w praktyce śledczej, a głównie profilowaniu kryminalnemu nieznanego sprawcy przestępstwa, czyli mojej aktywności zawodowej,  zarówno wielkiej pasji” ~ Jan Gołębiowski.

Zapraszam również na fanpage na Facebook’u , gdzie na bieżąco komentuję „wydarzenia kryminalne” z kraju i świata. Jestem z wykształcenia psychologiem, ukończyłem również studium podyplomowe dla biegłych sądowych na Uniwersytecie Śląskim (opiekun prof. J. Stanik), a także odbyłem kurs w Stowarzyszeniu Psychologów Sądowych w Polsce dotyczący opiniowania na potrzeby procesowe. Brałem udział w licznych kursach specjalistycznych w kraju i za granicą, między innymi: „Prowadzenie debriefingu” kurs organizowany przez Komendę Główną Policji, „Facylitacja pracy w grupie, proces grupowy” Peacemaker Institute, Montague, Massachusetts, USA, „Współpraca z laboratorium kryminalistycznym w działaniach kontr-terrorystycznych” International LawEnforcement Academy Budapeszt, Węgry, „Śledztwa w sprawach seryjnych zabójstw” oraz „Profilowanie kryminalne nieznanych sprawców przestępstw”  Knowledge Solutions San Diego, Kalifornia USA, „Seksuologia Sądowa” kurs organizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, „Opiniowanie w zakresie następstw psychologicznych i zdrowotnych związanych z mobbingiem” kurs organizowany przez Instytut Psychosomatyczny.

W latach 2005 – 2008 pracowałem jako psycholog w Sekcji Psychologów Komendy Stołecznej Policji. Od 2004 roku prowadzę zajęcia fakultatywne w SWPS „Wprowadzenie do Psychologii kryminalnej” i „Przestępstwa seryjne – perspektywa psychologiczno- kryminologiczna”, „Profilowanie psychologiczne nieznanych sprawców przestępstw” oraz „Zastosowanie psychologii w negocjacjach kryzysowych”.

W lipcu 2010r. założyłem Centrum Psychologii Kryminalnej. Występuję w roli biegłego sądowego, jestem wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

2012-2016 pracowałem na Oddziale Psychiatrii Sądowej Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia (Szpital Tworki).

Od 2009 roku jestem biegłym sądowym w zakresie psychologii wpisanym na listę biegłych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przez dwie kadencje byłem członkiem zarządu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, koordynowałem tam Zespół Psychologii Śledczej. Przez jedną kadencję byłem członkiem Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Głównym PTP. Jako reprezentant Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii  uczestniczyłem w pracach nad Ustawą o Zawodzie i Samorządzie Zawodowym Psychologów, było to od samego początku, czyli od roku 1998.

jan-golebiowski
Jan Gołębiowski, fot. K. Serafin